Херојско второ полувреме за МЗТ Скопје во Сараево кое им донесе победа во АБА2

МЗТ Скопје на фантастичен начин вечерва во Сараево, во рамките на АБА2 првенството, дојдоа до победа против Спарс.

Иако првиот дел не навестуваше славје за тимот на Кочов, бидејки по првите 20 минути, домашните имаа пре дност од дури +15 (42:27).

Но кошарката многупати досега направила драматика, па така и вечерва во Сараево.

Металците во вториот дел делуваа како препородени, не гледајки на тоа колку заостануваат, па до крајот на мечот надополнија -15 и победија со резултат (71:70).

Најрасположени вечерва и најзаслужни за пресвртот беа Медфорд, Марко Симоновски и Иванов по 13 поени.

МЗТ Скопје води во серијата со 1-0, а следниот меч се игра во Скопје за 4 дена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште еден македонски репрезентативец се обврза на верност кон МЗТ Скопје

МЗТ Скопје по тренерот Кочов, објави уште едно важно останување во тимот

МЗТ Скопје нема да менува: Кочов потврден

Мундобаскетот посиромашен за уште една ѕвезда: Австралија без главниот играч

Сведоштво од прва на човекот кој бил во другиот автомобил при сударот со Кузмиќ

(ВИДЕО) Борба со времето: Кузмиќ со хеликоптер итно пренесен во Белград

Фото: Кошаркарот на Црвена Звезда во кома по страшната несреќа – автомобилот уништен

Залудно го префрлаа во Црвена Звезда – Теодосиќ си најде нов клуб

Спектакл на Западот: Блокбастер меѓу Оклахома и Хјустон