Хамилтон за „најтажниот ден“ во неговата кариера

Актуелниот светски шампион Луис Хамилтон, за неколку дена ќе го прослави својот 35 роденден.

Тој скоро секој ден добива прашања од новинарите кои го засегаат со неговото евентуално повлекување, па мора да одговара дипломатски на таквите прашања.

Не се плашам од тоа, но веќе знам дека тоа ќе биде најтажниот ден во мојата кариера. Мислам дека тоа е исто за секој спортист, затоа што вие ги запирате работите кои многу ви значат во животот. Тоа е причина поради која јас работа и други работи, па така сакам да бидам сигурен дека нема да се заглавам со еден проблем“, истакна Хамилтон за Auto Motor und Sport.

Во моментов најстар возач на Ф1 гридот е Кими Раиконен со свои 41 година и шампионска титула од 2007 година.