Хамилтон објаснува: Зошто Фетел не е во право што е лут на одземената победа

Себастијан Фетел ја загуби победата на зелена маса вчера во Канада и беше прилично лут на тоа поради одлуката на стјуардите.

Сега официјално победник во Монтреал е Луис Хамилтон, кој по трката, иако го разбира бесот на Фетел, сепак образложи зошто тој не е во право.

Фетел рече дека неправедно загубил? Тоа е негово мислењ е, јас возев како и обично, а кога се враќате на трасата, немора веднаш да излезете на правецот на движење кај другите возачи, мислам дека резултатот е реален, иако јас не сакав да победам на ваков начин“, порача Луис Хамилтон.

Ферари најави дека ќе ја обжали оваа одлука на стјуардите од ФИА и можни се нови промени за пласманот на трката во Канада уште во текот на овој ден.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Ферари ја губат довербата со Фетел – екс механичарот удри по Германецот

ВИДЕО: Ф1 палавковци: Незгодно за Сајнц – Рикиардо со крајно прецизен удар на болното место

ВИДЕО: По инцидентот меѓу Фетел и Верстапен – нај-моментот го има еден механичар!

Хамилтон ја одбрани Британија, дојде на 11 победи од Шумахер

Во Ферари очекувано незадоволни од Фетел: Не сме задоволни, можеше подобро!

Тод: Веќе ништо не е исто со Михаел Шумахер!

Леклер најавува дека ќе биде уште поагресивен на трките

Ма каков Хамилтон, Ред Бул го има најдобриот возач во моментов

(ВИДЕО) Страшен пад на возачот на Дукати: Петручи при 160 на час изгуби контрола