Хамилтон казнет – одземена му е 2. позиција за утрешната трка

Иако денеска се избори за втора стартна позиција на квалификациите, Луис Хамилтон сепак ќе биде казнет.

ФИА на еден час по квалификациите потврди дека актуелниот шампион добива казна од 3 места на утрешната трка, со кои автоматски паѓа на 5. позиција за утрешната трка, и во таа ситуација Верстапен напредува една позиција напред, веднаш до Леклер кој денеска ја запоседна пол-позицијата.

На Хамилтон му беше доделен „пенал“ или казна од 3. позиции поназад поради тоа што го блокирал Кими Раиконен од Алфа Ромео во неговиот летечки круг.

Тој дури и му покажа среден прст на Хамилтон во моментот на нервоза.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Ф1 палавковци: Незгодно за Сајнц – Рикиардо со крајно прецизен удар на болното место

ВИДЕО: По инцидентот меѓу Фетел и Верстапен – нај-моментот го има еден механичар!

Хамилтон ја одбрани Британија, дојде на 11 победи од Шумахер

Во Ферари очекувано незадоволни од Фетел: Не сме задоволни, можеше подобро!

Тод: Веќе ништо не е исто со Михаел Шумахер!

Леклер најавува дека ќе биде уште поагресивен на трките

Ма каков Хамилтон, Ред Бул го има најдобриот возач во моментов

(ВИДЕО) Страшен пад на возачот на Дукати: Петручи при 160 на час изгуби контрола

Доколку Фетел догодина им каже „Чао рагаци“ на Ферари – ова се двете желби на „црвените“