Хамилтон казнет – одземена му е 2. позиција за утрешната трка

Иако денеска се избори за втора стартна позиција на квалификациите, Луис Хамилтон сепак ќе биде казнет.

ФИА на еден час по квалификациите потврди дека актуелниот шампион добива казна од 3 места на утрешната трка, со кои автоматски паѓа на 5. позиција за утрешната трка, и во таа ситуација Верстапен напредува една позиција напред, веднаш до Леклер кој денеска ја запоседна пол-позицијата.

На Хамилтон му беше доделен „пенал“ или казна од 3. позиции поназад поради тоа што го блокирал Кими Раиконен од Алфа Ромео во неговиот летечки круг.

Тој дури и му покажа среден прст на Хамилтон во моментот на нервоза.