Хамилтон ја прифати казната, а ќе стартува од 4. не од 5. позиција

Луис Хамилтон денеска на квалификациите заработи казна поради тоа што го блокираше Кими Раиконен во неговиот летечки круг.

Актуелниот шампион беше вторпласиран, но поради казната од 3 место наназад, првенствено беше најавено дека ќе стартува од 5. позиција, но сепак ќе стартува од четвртата.

Возачот кој беше пред него, Кевин Магнусен, мораше да ја менува кутијата кај менувачот, па тој ќе оди 5 позиции поназад, а Хамилтон ќе стартува од 4. позиција.

Хамилтон исто така имаше изјава по квалификациите и порача дека во целост ја прифаќа казната и дека нема што да се противи на таквата одлука на ФИА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Ф1 палавковци: Незгодно за Сајнц – Рикиардо со крајно прецизен удар на болното место

ВИДЕО: По инцидентот меѓу Фетел и Верстапен – нај-моментот го има еден механичар!

Хамилтон ја одбрани Британија, дојде на 11 победи од Шумахер

Во Ферари очекувано незадоволни од Фетел: Не сме задоволни, можеше подобро!

Тод: Веќе ништо не е исто со Михаел Шумахер!

Леклер најавува дека ќе биде уште поагресивен на трките

Ма каков Хамилтон, Ред Бул го има најдобриот возач во моментов

(ВИДЕО) Страшен пад на возачот на Дукати: Петручи при 160 на час изгуби контрола

Доколку Фетел догодина им каже „Чао рагаци“ на Ферари – ова се двете желби на „црвените“