Хамилтон и понатаму молчи околу кариерата – сега со коментар излезе првиот човек на ФИА

Седумкратниот Ф1 шампион Луис Хамилтон, се уште не е сигурен дали ја продоллжува кариерата, откако ја загуби титулата од Макс Верстапен на најдраматичен можен начин.

Шефот во Мерцедес, Тото Волф, неодамна истакна дека не знае дали Хамилтон ќе продолжи во Ф1 идната година, додека не ги виде резултатите од истрагата за последната трка.

За тоа се свесни и во ФИА, а новиот претседател на оваа институција, Мохамед Бин Сулајем, изјави:

Мислам дека Хамилтон се уште не е 100% подготвен да одговори на тоа прашање. Не го обвинуваме, но го разбираме“.

Тој е само разочаран и повлечен од јавноста, како што неодамна порача и неговиот брат, а во следните недели треба да го добиеме прашањето дали титулата на Макс Верстапен дефинитивно ќе го испрати Британецот во политичка пензија.