Хамилтон гази – 83. пол-позиција во кариерата

Новиот светски шампион Луис Хамилтон не планира да им попушти на ривалите ни на последната трка во сезоната која ништо не одлучува.

На денешните квалификации пред трката за Големата награда на Абу Даби, тој повторно триумфираше и ја оствари 11. пол-позиција оваа сезона, 83. во кариерата. Тој заврши со 0,162 секунди побрзо време од својот тимски колега Валтери Ботас, а зад него останаа Фетел, Раиконен, Рикјардо и Ферстапен.

На утрешната трка со која ќе биде спуштена завесата на сезоната, Хамилтон ќе се обиде да дојде до 73. победа во кариерата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Моќен изглед: Ферари го претстави болидот за новата сезона!

„Протекоа“ големи вести за Шумахер: Со приватен хеликоптер пренесен во вилата на Мајорка

Хорнер му даде јасно предупредување на Фетел за новиот колега Леклер

(ФОТО) Во пресрет на новата сезона – Формула 1 го доби еден од најубавите болиди во историјата на спортот

Мик Шумахер сподели интересна анегдота со неговиот татко – разговор кој се уште го памети

Ферари му испрати интересна порака на Хамилтон за новата сезона

Нова заблуда или реално очекување – Фетел тврди дека Ферари сега ги има „состојките“ да го добие Мерцедес

Победите на Дакар 2019 заминаа кај Ал-Атијах, Прајс и Николаев

Ферари го победи Мерцедес надвор од патеките – Мик Шумахер дел од нивната возачка академија!