Халанд има шанса за историја, но Пеп го става на клупа последното коло

Фудбалерот на Манчестер Сити и норвешки репрезентативец, Ерлинг Халанд, го изедначи рекордот со некогашниот ас на „топчиите“, Тиери Анри, по бројот на постигнати голови и асистенции во една сезона во Премиерлигата.

Норвешкиот фудбалер успеа да оствари 44 гола и асистенции, во сезоната 2002/3. Овој фудбалер сезонава во рамки на ПЛ постигна 36 голови и имаше 8 асистенции, тоа муѕ успеа на Анри пред 20 години кога имаше 24 гола и 20 асистенцфии.

Халанд ќе има шанса да го сруши рекордот на Анри и да постави свој, во последното коло кога Сити игра против Брентфорд. Меѓутоа, британските медиуми пишуваат дека Норвежанецот овој натпревар ќе го пропушти, со цел Пеп да го одмори за финалињата протиав Јунајтед во ФА Купот и Интер во ЛШ.

Прво го играат мечот од ФА Купот против Јунајтед на 3. јуни, па потоа финалето во ЛШ против Интер на 10. јуни, со што евентуално би комплетирале тројна круна.