Хакинен ја посочи најголемата грижа на Фетел – таа доаѓа од неговиот табор

Себастијан Фетел беше „под заштита“ на својот Ферари уште при првата трка од Ф1 сезоната, а тоа е нешто кое сигурно ќе го загрижи Германецот од една едноставна причина, така тврди екс возачот на Мекларен, Мика Хакинен.

Финецот верува дека Леклер беше побрз и имаше подобро темпо од Фетел во последните 15 кругови од Германецот, но дека тимските наредби од боксот спречиле предизвик на патеката и можно претекнување.

Токму тој сегмент Мика Хакинен го посочи како грижа за Фетел оваа сезона, односно еден вид на притисок во битката за титулата со двајцата возачи на Мерцедес.

Беше интересно да се види дека Леклер беше побрз од Фетел уште на првата трка, веројатно и ќе го минеше доколку не се случеа тимските наредби. Сите очекуваат Леклер да го предизвика Фетел неколкупати оваа сезона, но да имате тимска наредба уште при првата трка, тоа беше неочекувано“.

„Себастијан најдобро од сите ќе го препознае тоа. По доминацијата која ја имаа во предсезоната, Ферари како да исчезна во Австралија, имаа разочарувачка трка“, истакна Хакинен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шуми имал интересен план непосредно пред несреќата – Вили Вевер открива детали

Фетел се сврте против седмата сила поради прашањето за „тимската наредба“

Ферари излезе со „циркузантски“ став по трката за ситуацијата со Леклер и Фетел

Леклерк бесен на својот тим: Не ја сфаќам оваа одлука на Ферари!

Мерцедес повторно покажа моќ: Хамилтон со победа на јубилејната 1000. трка во Ф1

ВИДЕО: Кај Верстапен нема цензура: Ги опцу Фетел и двоецот на Рено по тимското радио

Доминација на Мерцедес пред Ферари во Кина: Пол позиција за Ботас

Фетел не ги прифаќа критиките од јавноста: Луѓето имаат кратко паметење

Како предупредување за Ферари и Мерцедес – наскоро уште еден тим на нивното ниво