Гостивар победата ја посвети на загинатите, па по мечот порача: Вечерва и НБА тим да гостуваше, ќе беше поразен

Кошаркарскиот клуб Гостивар вечерва пред своите навивачи славеше над Блокотехна со резултат од 98-86. Ова беше прв домашен меч за Гостивар по кобната  автобуската несреќа на 13 февруари во која настрада 15 патници.

Меѓу починатите беше кошаркарот на Гостивар,  Јовица Трпевски.

„Нема зборови со кои може да се надокнади болката и тагата. Трагедијата силно не погоди сите во клубот, впрочем ние постоиме за публиката и градот, многу од настраданите беа наши поддржувачи. Сите во КК Гостивар беа одлучни првиот натпревар после трагедијата во Гостивар, ќе се игра за настраданите. Вечерва и НБА тим да гостуваше, ќе беше поразен. Благодариме на публиката и сите кои придонесоа за оваа победа“ изјавија од КК Гостивар по мечот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Херојско второ полувреме за МЗТ Скопје во Сараево кое им донесе победа во АБА2

(ВИДЕО)Харден постави нов рекорд и влезе во историјата на НБА: Зад себе ги остави Брајант и Џордан

КРАЛОТ СЕ НАЛУТИ: Леброн си ја кажа својата мака по последниот пораз

ВИДЕО: Навивачката група „Фантоми“ знаеше како да го пречека Кожув по победата над МЗТ

Во најава интересен Мундобаскет: Ждрепката ги даде групите за Кина 2019

Во МЗТ Скопје гневни – испратија соопштение до МВР: До кога вака?

Ударна вест од кошарката: Олимпијакос доаѓа во АБА лигата?

(ВИДЕО) Летаа боксови во НБА: Жестока тепачка меѓи Ибака и Крис

Аеродромска славеничка песна во Градски парк се ори: Шампионот на колена