Ѓорческа не успеа да го помине четвртфиналето

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа денеска во мечот од четвртфиналето на фјучрсот во Гецо, Шпанија загуби од третата носителка домашната тенисерка Олга Саез Лара. Турнирот се игра за награден фонд од 25.000 долари.

Резултат по сетови: 7:6 (7:5); 1:6 и 6:4.

Првиот сет го доби Шпанката во тај брек, а Ѓорческа брзо ја врати рамнотежата. Во решавачкиот сет Саез Лара направи брејк во шестиот гем и предноста ја зачува до крајот на сетот.

Ѓорческа за пласманот во четвртфиналето ќе добие нови 9 поени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Кога Федерер ќе се поклони на Ѓоковиќ – Роџер поради овој потег на Ноле, скокаше и аплаудираше

(ВИДЕО) Циркус во Чикаго: Ѓоковиќ со сета сила удри по телото на Федерер

ВИДЕО: Ѓоковиќ и Федерер играа од иста страна на мрежата и загубија

Федерер пред изненадувачка одлука: Размислува ли за повлекување?!

ФОТО: Ова селфи ги „запали“ социјалните медиуми – што прават заедно Ѓоковиќ и Федерер !?

Ѓорческа во маратонски меч поразена од првата носителка во Подгорица

Надал ги откажа турнирите во Пекинг и Шангај, Ѓоковиќ може да стигне до број 1

Суспензија за тенискиот судија, кој му помогна на Кирјос

Федерер знае како Ѓоковиќ ќе ја постигне онаа непобедливост од пред неколку години