Големо фудбалско име во Милан – под еден услов

Сегашниот претседател на Милан, Паоло Скарони, истакна дека „росонерите“ наскоро можат да добијат мега засилување, во смисла ако има простор за тоа, односно ако е во регулатива со финансискиот фер плеј.

Милан иако изминатиот период вложуваше доста во кадри, сепак го допреа највисокото дозволено ниво кое го доволува финансикиот фер плеј, па поради тоа што работат во некаков минус како што рече УЕФА, имаат одредени пречки до остварување на големи трансфери.

„Работиме напорно со Газидис на две полиња, фудбалскиот аспект и финансискиот. Кога среќавам голем дел од навивачите на нашиот клуб, не прашуваат дали ќе купиме или зошто не ангажираме големо име, јас можам само да им кажам дека ако дозволува финансискиот фер плеј, ќе ангажираме некој познат играч“.

„Исто така им го објаснувам механизмот кој треба да ни дозволи да купиме играчи, во паралела на клупските ресурси и профитот кој ќе го правиме. Фудбалот насекаде се менува и ние мора да се прилагодиме на тоа“, констатира Скарони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Навивачите на Ливерпул се фанови по порачка – по Јунајтед сега навиваат за друг

Нова жртва и трагедија во семејството Сала: Ништо не е веќе исто за нив овие неколку месеци

Адебајор раскажа анегдота: Како Мурињо беснееше во соблекувални поради Роналдо

Силна најава на Скај Спорт: Азар и Погба во пакет кај Зидан

Вирусот повторно актуелен – Рој Кин анализира што ќе му направат на Оле Солскјер

Јанев до пред неколку месеци беше незаменлив во Беласица, а пред него сега е најважната животна битка

Тито Виланова на шест дена пред смртта го повикал Меси и со својот потег ја спасил Барселона

Првиот фудбалер кој летово ќе го напушти Јунајтед, ќе се пресели во Арсенал?!

Докторот му најавил дека ќе умре, а тој почина следниот ден за време на натпревар