Голема вест од Монако: Новак Ѓоковиќ е елиминиран!

Новак Ѓоковиќ изненадувачки е елиминиран во Монте Карло во осминафиналето против Даниел Еванс, кој славеше со 6:4, 7:5.

Британецот веројатно го има моментот на кариерата, или победата на кариерата. Тој до Мастерсот во Монте Карло, не знаеше за триумф скоро четири години, потоа сруши во серија неколку звучни имиња.

Српскиот тенисер го доживеан првиот пораз сезоната, по 10 последователни победи.

Ѓоковиќ генерално одигра лош натпревар, далеку од неговото препознатливо ниво и тоа резултираше со елиминација. Тој на оваа средба имаше 45 неизнудени грешки, а тоа максимално беше искористено од неговиот ривал.

Британецот го диктираше темпото на натпреварот, носеше вистински одлуки во вистински момент. Негов следен ривал во четвртфиналето ќе му биде Давид Гофан.