Ѓоковиќ за првпат се огласи по поразот: Се чувствувам ужасно

Новак Ѓоковиќ беше многу разочаран по два порази во полуфиналето на Олимписките игри во Токио, сингл и мешани двојки.

Првото нешто што новинарите го прашаа најдобриот тенисер на светот во микс зона е: „Како се чувствувате?“

Одговорот, на некој начин, беше очекуван.

„Ужаснос. Се чувствувам ужасно“, беше краток Новак.

Потоа се осврна на натпреварот против Александар Зверев, кој го загуби откако поведе со 6: 1 и 3: 2, со брејк предност, а потоа ги загуби следните 10 од 11 гејма.

“Тоа е спорт. Тој играше подобро. Морам да му дадам признание за пресвртот. Сервираше исклучително добро. Не добив многу шанси на неговиот втор сервис, а мојот сервис драстично падна – откако поведов со 3-2 во вториот сет, воопшто не добив лесни поени. Мојата игра се распадна, мислам дека ми зеде осум гема што ги запрев, го пуштив да напаѓа, слаб процент на прв сервис … На ова ниво, со притисок на игрите и играв за мојата земја … Не дојдов тука свеж, дојдов крајно истоштен, но дојдов мотивиран, секако со желба да донесам медал “, рече Ноле.

Има две можности да освои бронзени медали, а се надева барем на еден.

“Не знам. Во моментов се чувствувам ужасно, но утре се надевам на нов почеток. Се надевам дека ќе се опоравам и дека ќе можам да освојам барем еден медал за мојата земја”, заклучи Ѓоковиќ.