Ѓоковиќ за пензионирањето на Мареј: Шокиран сум, иста генерација сме…

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ остана шокиран по утринската прес-конференција на Енди Мареј.

Британецот пред самиот почеток на Австралијан Опен порача дека тоа би можело да биде неговиот последен турнир во кариерата со оглед на тоа дека болките во колкот станале неиздржливи.

Тенискиот свет очигледно многу брзо ќе остане без човекот кој во текот на кариерата освои три Гренд слем титули, а притоа беше и број 1 на светот.

Тоа го шокираше Ѓоковиќ кој порача дека е тажно да се види низ што Мареј минува.

„Тоа е шокантно бидејќи сме исто годиште. Тажно е да се гледа низ што се минува. Го разбирам и сочувствувам со неговата болка со оглед на тоа дека речиси две години имав проблеми со тешката повреда на лактот. Тренирав со него пред неколку дена и малку разговаравме.

Тој е голем шампион, пријател со кој израснав. Тажно е што ова може да му биде последниот Австралијан Опен, му посакувам се најдобро. Благодарен сум му за голем број работи“, порача Новак.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најдобрата македонска тенисерка по подолг период освои титула: Лина најдобра во Белорусија

Кирјос: На многу тенисери им се допадна тоа што го реков за Надал и Ѓоковиќ

Стигна закана за Ѓоковиќ: Не од Надал, не од Федерер, туку од – Зверев!

(ФОТО) Надал направи чудесна фотографија: Чекав 15 дена за да ја објавам

ВИДЕО: Каква иронија – Надал на 16 години не го сакаше нештото во кое сега доминира!

ВИДЕО: На турнир во Казахстан го имаме еден од најбизарните поени во тенисот

Поплаките вродија со плод – Ролан Гарос од 2020 година прави радикални промени

Виландер како заштитник на Србинот: Новак беше во право за условите во Париз

Надал за разговорот со Федерер во полуфиналето од Ролан Гарос