Ѓоковиќ за најважната лекција и момент по кој се врати на првото место на АТП

Новак Ѓоковиќ е голем шампион, со 15 Грен слем титули, 32 Мастерс титули, но некогаш и тој неможе да предвиди што му следува во кариерата или што го очекува.

Пред само 12 месеци Ѓоковиќ беше далеку од врвот, заостанувајки многу бодови зад лидерот Надал, но и покрај проблемите, тој одлучи да игра на Индијан Велс, каде го доживеа еден од најтешките порази во кариерата.

Тогаш Ѓоковиќ беше поразен од 109 тенисер во светот, Таро Даниел, кој го исфрли од топ20 листата на АТП.

„Не бев подготвен тогаш да се натпреварувам, за разлика од оваа година. Се убедував себе си дека сум подготвен, но не бев. Повеќето луѓе од мојот стручен штаб беа против јас да играм на овој турнир, затоа што имав многу операции на себе“.

„Можев да донесам друга одлука, но верувам дека тоа ми беше важна лекција, која ми помогна да направам неверојатни резултати во следните 7,8 месеци и да се вратам на местото број 1“, порача Ѓоковиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Ѓоковиќ повторно ги собра овациите од гледачите поради потегот со момчето

Федерер лут на организаторот во Рим: Зошто не приморувате да играме на вакви услови?

Тони Надал го знае лекот за Кирјос – на комичен начин го искоментира бунтовникот од Австралија

Надал го растури Вердаско и се пласира во полуфинале – оди на 9 титула во Рим

Федерер му предаде меч на Циципас, но во Рим разочарани од начинот на кој Федекс ги известил

(ВИДЕО) Кирјос пак го фати лудилото – почна да фрла столици на теренот

ВИДЕО: Мега глупост на Кирјос – фрли столче и го напушти теренот

Кирјос со доста остри тонови за Ѓоковиќ: Доколку на следниот меч го победам, знам како ќе славам!

Надал: Федерер нема што да бара на Ролан Гарос!