Ѓоковиќ урлаше на Иванишевиќ, овој со чудење го гледаше: Убиј ме, не можам повеќе!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во полуфиналето на Австралија Опен, откако убедливо го совлада својот ривал Андреј Рубљов во три сета (6:1, 6:2, 6:4).

Но за време на натпреварот, беше уловена интересна ситуација односно разговор помеѓу Горан Иванишевиќ и Новак Ѓоковиќ.

Очигледно дека Ѓоковиќ последните две кола ја подигна формата и делува дека е подготвен да го освои турнирот, но секако има и одредени проблеми.

По еден изгубен поен во третиот гем од вториот сет, бесно реагираше кон Иванишевиќ:

„Не можам, гледаш ли? Не можам, убиј ме! Гледаш ли кога станувам овде? Гледаш ли…“, урлаше Ѓоковиќ додека Иванишевиќ гледаше во чудо.

Во полуфиналето Ѓоковиќ ќе игра против Томи Паул, 35- рангиран на АТП листата.