Ѓоковиќ си постави исклучително тешка цел за 2019 година

Со многу напори и подигање на формата до максимум, Новак Ѓоковиќ иако вчера поразен од Александар Зверев на завршниот турнир во Лондон, сепак е прв на АТП листата за 2018 година.

Тој загуби од младиот германски тенисер, а по натпреварот му беше заблагодарено за наводното намерно пуштање на мечот за Зверев да победи.

Но како и да е, Новак Ѓоковиќ како вистински спортист, секогаш цели највисоко, па за следната сезона си постави нова, исклучително тешка цел.

Верувам дека можам да го достигнам Роџер Федерер, навистина сакам да го изедначам неговиот рекорд и да поставам свој. Не знам дали ќе успеам во тоа, но сум уверен дека тоа е можно и јас ќе се обидам да го сторам тоа“, порача Ѓоковиќ.

„Дали ќе се изедначам со Надал и дали ќе го престигнам Роџер? Тоа зависи од многу фактори, прво, најважно од се колку долго ќе можам да играм. Исто така важно е уште колку време ќе го држам ова високо темпо, верувам во своите способности, па ќе видиме“, истакна Новак Ѓоковиќ.

Да потсетиме, Новак Ѓоковиќ има 14 трофеи, Надал има 17 додека Роџер Федерер има 20 Грен слем трофеи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СКАНДАЛОЗНО: Веќе не се сокрива дека се мести за Федерер – оваа изјава е доказ за тоа

(ФОТО) Досега невидена фотографија од Ѓоковиќ како дете – Ноле комплетно ги изненади фановите

Надал: Зошто немав план Б против Ѓоковиќ во Мелбурн

(ФОТО) Руската тенисерка се соблече потполно гола

Бекер открива како го форсирал Ѓоковиќ да го победува Надал

Новак, па зарем Владимир Путин е човек кој може да биде одбиен?

Тони Надал сакаше да ја каже вистината, но сепак му фати и сеир на Рафа Надал!

Податокот кој Ѓоковиќ треба да го оствари доколку сака да го мине Федерер во водство на АТП

Јубилеј за Федекс: На денешен ден пред 15 години почна неговиот поход во „белиот спорт“