Ѓоковиќ си постави исклучително тешка цел за 2019 година

Со многу напори и подигање на формата до максимум, Новак Ѓоковиќ иако вчера поразен од Александар Зверев на завршниот турнир во Лондон, сепак е прв на АТП листата за 2018 година.

Тој загуби од младиот германски тенисер, а по натпреварот му беше заблагодарено за наводното намерно пуштање на мечот за Зверев да победи.

Но како и да е, Новак Ѓоковиќ како вистински спортист, секогаш цели највисоко, па за следната сезона си постави нова, исклучително тешка цел.

Верувам дека можам да го достигнам Роџер Федерер, навистина сакам да го изедначам неговиот рекорд и да поставам свој. Не знам дали ќе успеам во тоа, но сум уверен дека тоа е можно и јас ќе се обидам да го сторам тоа“, порача Ѓоковиќ.

„Дали ќе се изедначам со Надал и дали ќе го престигнам Роџер? Тоа зависи од многу фактори, прво, најважно од се колку долго ќе можам да играм. Исто така важно е уште колку време ќе го држам ова високо темпо, верувам во своите способности, па ќе видиме“, истакна Новак Ѓоковиќ.

Да потсетиме, Новак Ѓоковиќ има 14 трофеи, Надал има 17 додека Роџер Федерер има 20 Грен слем трофеи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Многу работи во тенисот ќе се променат – Лондон губи најмногу

Конфузна изјава на тениската легенда: Федерер не е најдобар на сите времиња

Време е Федекс!

Ваков ултиматум малку девојки би прифатиле: Еве што барал славниот тенисер

ФОТО: Рафа фатен на дело – Надал во жешка акција со својата девојка

ФОТО: Спектакуларен дочек на Хрватите по титулата во Дејвис Купот – лудило во Загреб

По победата на Хрватска во Дејвис Купот, падна првата жртва во Франција: Со тенисот јас завршив!

(ФОТО+ВИДЕО) Господата Французи покажаа зошто тенисот е аристократски спорт

ФОТО: Нема СП, но има тенис – Колинда повторно „ги тресеше“ соблекувалните!