Ѓоковиќ признава: Она што ми се случи на Вимблдон…

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ признава дека ни сам не бил сигурен во успех на Вимблдон, односно дека нова радост на некој Гренд слем турнир очекувал многу подоцна.

Новак Ѓоковиќ на пресконференцијата на турнирот во Торонто, зборуваше за периодот на криза и за тоа како бил изненаден од тоа што го освои трофејот на Вимблдон.

Мислам дека претходните месеци тренирав многу и посилно од кога и да било во животот. Без оглед на тоа, неможев да играм онака како што посакував. Беше тоа доста паорно, но морав да се помирам со процесот“.

„Со мене повторно се Вајда и Грич. Кога се сретнавме, направивме план на долги патеки. Ни ние не очекувавме да освоиме Гренд слем толку брзо. Се разбира дека сме презадоволни од тоа што се случи, но продолжуваме плански со тоа што го договоривме“, истакна Ѓоковиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ со здравствени проблеми и пресврт – се пласира во осминафинале на Синсинати

Нов настап на Ѓорческа во квалификациите на УС Опен

„Три од три“ за македонските тенисери на фјучрсот во Нови Сад

ВИДЕО: Федерер се врати во Синсинати, а Надал го откажа настапот на овој Мастерс

ВИДЕО: С.Вилијамс со нов пораз во првото коло сега налета на Квитова

Ѓоковиќ незадоволен од себе, но со важна цел годинава

Надал: Пробај да победиш кога се мачиш

Македонската пресметка во Нови Сад за Србљак

Надал ја освои 80. титула во кариерата и најави повлекување од следниот турнир