Ѓоковиќ повторно воодушеви: На Македонците гледам како на свои

Новак Ѓоковиќ изјави дека ги почитува спортистите кои постигнале голем успех и притоа откри дека од срце навивал за Хрватска на СП во фудбал. Исто така на соседните држави гледа како на свои.

Ѓоковиќ во интервју за „Блиц“ откри дека го почитува хрватскиот фудбалер Лука Модриќ кој е прогласен за најдобар во светот, а особено има голем респект кон оние што доаѓаат од такви „мали држави“.

„Знам каква е политичката ситуација и знам дека раните од војната за многу луѓе се се уште свежи. Цврсто верувам дека спортот треба да се држи надвор од политиката“ изјави Ноле и додаде:

Соседите ни се први комшии. И Хрватса и  Црна Гора и Босна и Македонија, на сите нив гледам како на свои. Никогаш не сум имал друго мислење и јас ќе останам секогаш на тоа“.

 

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најдобрата македонска тенисерка по подолг период освои титула: Лина најдобра во Белорусија

Кирјос: На многу тенисери им се допадна тоа што го реков за Надал и Ѓоковиќ

Стигна закана за Ѓоковиќ: Не од Надал, не од Федерер, туку од – Зверев!

(ФОТО) Надал направи чудесна фотографија: Чекав 15 дена за да ја објавам

ВИДЕО: Каква иронија – Надал на 16 години не го сакаше нештото во кое сега доминира!

ВИДЕО: На турнир во Казахстан го имаме еден од најбизарните поени во тенисот

Поплаките вродија со плод – Ролан Гарос од 2020 година прави радикални промени

Виландер како заштитник на Србинот: Новак беше во право за условите во Париз

Надал за разговорот со Федерер во полуфиналето од Ролан Гарос