Ѓоковиќ освои 955 бода, пак има недостижна предност пред ривалите

Новак Ѓоковиќ нема најдобра сезона на АТП турот, но сепак прави предност пред големите конкуренти за првото место.

Со оглед на ланскиот лош ефект во овој дел од сезоната, Србинот со титулата во Мадрид освои дури 955 бода и сега има предност од над 4000 бода пред Рафаел Надал. Следуваат Мастерсот во Рим и Ролан Гарос каде Надал повторно брани многу поени, па Ноле може да профитира од тоа.

Сепак, вистинската сила на српскиот ас може да се види во вториот дел од сезоната кога брани премногу бодови и трофеи освоени лани. Ако дотогаш не направи предност која не може да се стигне ни за цела година…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Знаевме дека Федерер е маестро, но од денес е и магионичар!

(ВИДЕО) Кирјос пак во елемент, сега го разнесе „Ролан Гарос“!

Пораката на Надал до Ѓоковиќ по финалето во Рим

(ВИДЕО) Надал со своите потези го излудуваше Ѓоковиќ, Србинот во еден момент целосно полуде!

Надал освои титула, Ѓоковиќ ја зголеми предноста

Се уште е голем: Надал го преслуша Ѓоковиќ во Рим за титула!

ВИДЕО: Ѓоковиќ повторно ги собра овациите од гледачите поради потегот со момчето

Федерер лут на организаторот во Рим: Зошто не приморувате да играме на вакви услови?

Тони Надал го знае лекот за Кирјос – на комичен начин го искоментира бунтовникот од Австралија