Ѓоковиќ откажа уште еден турнир годинава

Новак Ѓоковиќ го откажа своето учество годинава на турнирот во Мајами.

Српскиот тенисер минатиот месец триумфира на својот омилен турнир, Австралија Опен, каде што има нестварна доминација, па процени дека е подобро да одмори пред поголемите турнири сезонава.

Тој потенцира дека сака да освојува уште големи трофеи и да дојде рамо до рамо со најголемите, Надал и Федерер, па и да ги престигне.

Годинава го откажувам учеството во Мајами, нема да настапам. Периодов ќе го посветам на моето семејство, бидејки во иднина има многу турнири на кои треба да се посветам и ќе има доста патувања, а скоро сигурно ќе бидат со ограничувања. Се враќам следната година во Мајами“, порача Ѓоковиќ.