Ѓоковиќ мораше да објаснува: Зошто освен Србија, жестоко навивам и за Хрватска!

Првиот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, е во самата завршница од Мастерс турнирот во Мадрид, каде денеска го очекува полуфинален меч.

Ѓоковиќ во разговор за хрватските медиуми, зборуваше за неговата фамилија од Хрватска, за неговите корени, односно објаснува зошто на СП во Русија, навиваше и за Хрватска, иако освен тоа беше жесток навивач и на својата Србија.

Мајками е родена во Белград, но нејзините родители се од Хрватска, баба и дедоми се од Винковац, всушност цела фамилија од страна на бабами се од тој крај. Последен пат во Винковац бев пред 10 години“.

„Во некои медиуми често бев споменувам во негативен контекст, поради поддршката на хрватската репрезентација, но мене тоа не ми пречи, јас ја сакам и Хрватска. Кого да не поддржувам ако не и Хрватска? Нив ги сметам за мои. Имам дел од фамилијата таму, па затоа верувам дека тоа на одредени луѓе ќе им пречи, но само барам да го почитуваат мојот избор“, констатира Ѓоковиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Знаевме дека Федерер е маестро, но од денес е и магионичар!

(ВИДЕО) Кирјос пак во елемент, сега го разнесе „Ролан Гарос“!

Пораката на Надал до Ѓоковиќ по финалето во Рим

(ВИДЕО) Надал со своите потези го излудуваше Ѓоковиќ, Србинот во еден момент целосно полуде!

Надал освои титула, Ѓоковиќ ја зголеми предноста

Се уште е голем: Надал го преслуша Ѓоковиќ во Рим за титула!

ВИДЕО: Ѓоковиќ повторно ги собра овациите од гледачите поради потегот со момчето

Федерер лут на организаторот во Рим: Зошто не приморувате да играме на вакви услови?

Тони Надал го знае лекот за Кирјос – на комичен начин го искоментира бунтовникот од Австралија