Ѓоковиќ ја откажа кинеската турнеја, ама ништо нема да загуби

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го откажа својот настап на претстојните турнири во Кина кои се на програмата пред крајот на септември и на почетокот на октомври.

На 25 септември стартува Кина Опен во Пекинг, а од 2 до 9 октомври се одржува Мастерсот во Шангај. Ѓоковиќ нема да настапи на ниеден од овие два турнира и ќе се подготвува за финишот од сезоната.

Неучеството во Кина нема скапо да го чини српскиот тенисер бидејќи таму не играше ни лани и не брани бодови од овие два турнира. Проблемот е во тоа што својот настап го најави Карлос Алкарас кој, исто така, лани не играше во Пекинг и Шангај и потенцијално може да освои 1.500 бода со што значајно ќе ја намали разликата во однос на првопласираниот Ѓоковиќ.

До крајот на сезоната, Србинот ги брани титулите во Тел Авив, Астана и на завршниот Мастерс и брани финале во Париз, односно вкупно 2.850 бода и ќе има голем проблем да го сочува првото место до завршувањето на 2023 година.