Ѓоковиќ избори осминафинале, а Дел Потро го откажа настапот во Торонто

Победникот на годинашниов Вимблдон Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во осминафиналето на Роџерс купот што се игра во Торонто. Тој во два сета го совлада домашниот тенисер Питер Полански со 2-0 во сетови (6:3 и 6:4 во гемови) и пред дождот да ја прекине програмата избори пласман во следното коло. Тој во двата сета имаше по еден брејк што му беше доволно за триумф.

Поради повреда на раката (левата) настапот го откажа Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро. Неговото место ќе го заземе Русинот Михаил Јужњи и ќе игра ротив Робин Хасе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Селеш: Ѓоковиќ дури сега тргнува по создавање историја!

СКАНДАЛОЗНО: Веќе не се сокрива дека се мести за Федерер – оваа изјава е доказ за тоа

(ФОТО) Досега невидена фотографија од Ѓоковиќ како дете – Ноле комплетно ги изненади фановите

Надал: Зошто немав план Б против Ѓоковиќ во Мелбурн

(ФОТО) Руската тенисерка се соблече потполно гола

Бекер открива како го форсирал Ѓоковиќ да го победува Надал

Новак, па зарем Владимир Путин е човек кој може да биде одбиен?

Тони Надал сакаше да ја каже вистината, но сепак му фати и сеир на Рафа Надал!

Податокот кој Ѓоковиќ треба да го оствари доколку сака да го мине Федерер во водство на АТП