Ѓоковиќ: Има многу поважни работи од спортот

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ зборуваше за играње пред празни трибини.

Србија лесно ја совлада Австрија со 3-0 во првото коло на Дејвис купот во Инсбрук.

Лајовиќ го донесе првиот бод со победата над Џералд Мелцер, а потоа Ѓоковиќ лесно го совлада Денис Новак и и донесе победа на Србија.

На крајот двојката Чаќиќ-Крајиновиќ победи за максимални 3-0.

Ѓоковиќ по мечот зборуваше за играње пред празни трибини.

„Пред седум или десет дена добивме тажна вест дека нема да играме пред публика. Ова не е вест што сакавме да ја слушнеме. Публиката е основен дел од овој спорт. Ние сме бизнис на крајот од ден, забавувајќи ги и правејќи ги луѓето среќни“, објаснува Ѓоковиќ.

„Ние сме спортисти, професионални спортисти кои имаат привилегија да го работат она што го сакаат и да живеат од спортот, но во исто време имаме влијание и врз публиката. Им носиме позитивни емоции, луѓе кои купуваат билети и доаѓаат да гледаат нас.Секогаш мислам на тоа. Затоа ме натажи што ќе играме без публика.Подготвени сме на се,знаеме дека не е последен пат да играме пред празни трибини.Така е. Има многу луѓе во светот кои страдаат повеќе од нас и ги разбирам “Јас сум еден од нив. Има многу поважни работи од професионалниот спорт. Тоа е здравје. Се молам за сите луѓе. Се надевам дека заедно ќе излезе од ова“, рече Новак.