Фудбалерот го удрил судијата и го испратил во болница -мечот не се доиграл

Дека и во аматерскиот фудбал има тензична ситуација околу судиските одлуки потврдува и настанот од Првата жупанија фудбалска лига на Истра.

Натпреварот меѓу Младост од Ровињско Село и Мунтиќ не се одигра до крајот поради нападот на фудбалерите врз судијата.

Имено, фудбалерот на Мунтиќ, Теди Хусариќ во 71. минута го удри судијата Матео Чалиќ, кој потоа мораше да оди во болница.

„Почитуван, Нк Мунтиќ од итниот состанок на ИО – клубот и се извинува на пошироката спортска јавност за испадот на нашиот сениорски член на главниот судија на денешниот првенствен натпревар Младост (РС) – Мунтиќ и го осудува. Со искрено извинување, му посакуваме на судијата брзо закрепнување“, рече Дениса Ишиќа, претседателот на споменатиот клуб за Истраспорт.