Франција има четири бода, а француските играчи немаат постигнато гол

И покрај тоа што се смета за фаворит, француската репрезентација допрва треба да постигне гол на УЕФА ЕУРО 2024 година. Во второто коло од групната фаза на Европското првенство, кое се одржува во Германија, избраниците на Дидие Дешамп завршија нерешено 0:0 со Холандија.

Така, тимот сега има 4 бода во групата Д. Во првиот натпревар на ЕП, Франција ја победи Австрија благодарение на автоголот на дефанзивецот Максимилијан Вебер. Во последното коло Франција ќе се сретне со Полска која веќе ја загубија шансата за пласман понатаму.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО