(ФОТО) Знаете ли што значи ВАР? Видео асистинг Реал!

Само два дена се користи системот ВАР на натпреварите од Лигата на шампионите, а веќе предизвика полемики и обвинувања.

Се разбира, во центарот на вниманието е Реал, истиот тим кој со години има помош од судиите во елитното натпреварување, а чии навивачи исто толку време ги обвинува другите, пред се Барселона, дека е под протекции. Сега на Реал не му го простија случајот од натпреварот против Ајакс кога на домашниот тим му беше поништен гол поради наводен офсајд.

Никогаш порано УЕФА не давала објаснувања за судиските одлуки веднаш по натпреварот, а тоа го стори синоќа на спомнатиот меч. Тоа уште повеќе ги запали страстите кај неутралните љубители на фудбалот кои ги преплација социјалните мрежи со статуси за ВАР системот.

Но, каква корист од тоа кога карванот си врви, а Реал и покрај дамките на своето име, граби напред во елитното натпреварување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се одмотува клопчето: Погба побарал да почне преговори со Реал

Навивачите на Ливерпул се фанови по порачка – по Јунајтед сега навиваат за друг

Нова жртва и трагедија во семејството Сала: Ништо не е веќе исто за нив овие неколку месеци

Адебајор раскажа анегдота: Како Мурињо беснееше во соблекувални поради Роналдо

Силна најава на Скај Спорт: Азар и Погба во пакет кај Зидан

Вирусот повторно актуелен – Рој Кин анализира што ќе му направат на Оле Солскјер

Јанев до пред неколку месеци беше незаменлив во Беласица, а пред него сега е најважната животна битка

Тито Виланова на шест дена пред смртта го повикал Меси и со својот потег ја спасил Барселона

Првиот фудбалер кој летово ќе го напушти Јунајтед, ќе се пресели во Арсенал?!