(ФОТО+ВИДЕО) Господата Французи покажаа зошто тенисот е аристократски спорт

Глупоста што денеска ја направи француската телевизија Франс Спорт ТВ која одби да ја пренесува церемонијата на доделување на пехарот од Дејвис Купот, целосно ја засенија француските тенисери.

По поразот од Хрватска во финалето од репрезентативното натпреварување, цела селекција на „триколорите“ влезе во соблекувалната на противникот за лично да честита на големиот успех.

Домаќините очекуваа успех пред својата многубројна публика, но доживеаја пораз. Сепак, тоа не ги спречи да излезат огромни во очите на светската спортска јавност и уште еднаш да потврдат зошто тенисот е аристократски спорт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Ѓоковиќ повторно ги собра овациите од гледачите поради потегот со момчето

Федерер лут на организаторот во Рим: Зошто не приморувате да играме на вакви услови?

Тони Надал го знае лекот за Кирјос – на комичен начин го искоментира бунтовникот од Австралија

Надал го растури Вердаско и се пласира во полуфинале – оди на 9 титула во Рим

Федерер му предаде меч на Циципас, но во Рим разочарани од начинот на кој Федекс ги известил

(ВИДЕО) Кирјос пак го фати лудилото – почна да фрла столици на теренот

ВИДЕО: Мега глупост на Кирјос – фрли столче и го напушти теренот

Кирјос со доста остри тонови за Ѓоковиќ: Доколку на следниот меч го победам, знам како ќе славам!

Надал: Федерер нема што да бара на Ролан Гарос!