(ФОТО) Убавото лице на Кирјос, со емотивна порака се прости од Мареј

Австралискиот тенисер Ник Кирјос е познат по своите испади на тениските терени, но овојпат се прослави со убава работа.

Преку социјалните мрежи одлучи да се прости од Енди Мареј кој ноќеска објави крај на кариерата и испрати прекрасна порака до него.

„Знам дека ме сфаќаше како шегаџија, но барем слушни ме што имам сега да ти кажам, стар пријателе. Ти секогаш ќе бидеш некој што имал силно влијание во овој спорт на многу различни начини. Знам дека ова никогаш не беше начин на кој сакаше да заврши, но еј, тоа беше лудо возење.

Ти си еден луд тенисер, милји далеку пред моето ниво, но сакам да знае дека денес не е тажен ден само за тебе и твојот тим, туку за целиот спорт и за секого на кого си имал влијание. Среќно на Австралија Опен, јас стојам до тебе“, напиша, меѓу другото, Кирјос.

View this post on Instagram

Andy, I know you take me for a joker most of the time, but at least hear me out on this one old friend. You will always be someone that impacted the sport in so many different ways, I know this was never the way you wanted to go out, but hey it was a heck of a ride. You took me under your wing as soon as I got on tour, and to this day you have been someone I literally just look forward to seeing. You are one crazy tennis player, miles better than me, but I just want you to know that today isn’t only a sad day for you and your team, it’s a sad day for the sport and for everyone you’ve had an impact on. Which leaves me big fella.. these are a couple photos, that should make you smile and think, I was actually a little bit of a younger brother to you. Anyways, I just want you to know, and I’m sure you already do, everyone wants you to keep fighting and to keep being you. Goodluck at the Australian Open muzz, I’ll be behind you. #onelastdance 🙌🏽🙏🏽

A post shared by Kygs (@k1ngkyrg1os) on