(ФОТО) Цензура на најако: За медиумите во Албанија не постои Ѓоковиќ

Цел свет му се восхитува на Новак Ѓоковиќ по епскиот дуел против Роџер Федерер. Но посто еден исклучок, барем како што велат српските медиумит, црна дупка во која потполно се игнорира најдобриот тенисер во светот.

„Коха Диторе“ највлијателниот албански весник во Косово ни не објави вест за машкото финале на Вимблдон. Последна вест е онаа  дека победи Симона Халеп во женското финале.

Нешто поразлична тактика на игнор за Ѓоковиќ имаше порталот Телеграф каде Новак не посто, туку само во наслов стои:

„И покрај фантастичната игра, Федерер не успеа да го освои Вимблдон.“, а потоа и изјава од Федере.