ФОТО: Спектакуларен дочек на Хрватите по титулата во Дејвис Купот – лудило во Загреб

Хрватската тениска репрезентација по 13 години пауза се врати дома со титулата во Дејвис Купот откако во финалето славеше против Франција.

Јунаците Крајан, Чилиќ, Чориќ и останатото друштво имаа спектакуларен дочек на главниот плоштад „Бан Јелачиќ“ со почеток од 15 часот.

„Ви благодарам на поддршката,  имаше навистина многу навивачи во Лил, од срце ви благодарам на сите. Пресреќен сум бидејќи го донесовме овој трофеј во Хрватска“ изјави Марин Чилиќ во воведното обраќање пред навивачите, па во продолжени беше интонирана химната на „коцкестите“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СКАНДАЛОЗНО: Веќе не се сокрива дека се мести за Федерер – оваа изјава е доказ за тоа

(ФОТО) Досега невидена фотографија од Ѓоковиќ како дете – Ноле комплетно ги изненади фановите

Надал: Зошто немав план Б против Ѓоковиќ во Мелбурн

(ФОТО) Руската тенисерка се соблече потполно гола

Бекер открива како го форсирал Ѓоковиќ да го победува Надал

Новак, па зарем Владимир Путин е човек кој може да биде одбиен?

Тони Надал сакаше да ја каже вистината, но сепак му фати и сеир на Рафа Надал!

Податокот кој Ѓоковиќ треба да го оствари доколку сака да го мине Федерер во водство на АТП

Јубилеј за Федекс: На денешен ден пред 15 години почна неговиот поход во „белиот спорт“