(ФОТО) Скандал во Истанбул: Нацистички слоган ги дочека израелските кошаркари!

Кошаркарите на Макаби денеска од 19:00 часот го играа натпреварот против Дарушафака во рамките на Евролигата, но по доаѓањето во Истанбул ги дочека непријатно изненадување.

На стаклото од хотелот во кој беа сместени стоел натписот „Работата ослободува“ (Arbeit macht frei), кој бил познат слоган на нацистите во Втората светска војна при холокаустот, кога Евреите и останатите ги испраќале на работа во логорите на смртта, а истиот слоган бил и се уште е на влезната капија од озогласениот логор Аушвиц.

Крилото на Макаби Џејк Коен го фотографираше овој слоган и го сподели на социјалните медиуми.

Овој слоган, како што рековме, и ден денеска е на капиите од логорот Аушвиц, кој бил најголемиот нацистички концентрационен логор за масовно убивање на Евреите. Според статистиките, во него за време на Втората светска војна биле убиени милион Евреи и уште 100.000 лица од друга етничка и религиозна припадност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Комичниот тајм-аут на Звезда: Коуч, ако стават некој висок на терен…

Човиќ, првиот човек на Ц.Звезда „плаче“ по поразот од Партизан: Како да честитам за нешто што е украдено

Скандал во Ниш: Партизан слави титула, Звездашите одбија да ги примат медалите

(ВИДЕО) Спектакл на Ол стар викендот: Диало го прескокна Шек и победи во забивање

Осман за македонското знаме: Сакав да искажам благодарност и љубов

(ВИДЕО) Блесна македонското знаме на „Ол-старот“ – Осман гордо го носеше

(ФОТО) Секоја чест – Охриѓанецот Чеди Осман на „Ол-старот“ на НБА ќе настапи со македонско знаме

Чудесниот Дончиќ во последен момент сепак ќе се најде на Ол-Стар!?

Давитков го соопшти списокот за одлучувачкиот меч против Романија