ФОТО: Се уште буди кошмари – како изгледа кацигата на Лауда од кобниот Нирбургринг

На социјалните мрежи се појави фотографија од тоа како изгледа кацигата на Ники Лауда од кобниот 1ви август 1976 година, кога на Нирбургринг имаше стравична несреќа.

Со оглед на страшните сцени од Нирбургринг, пред повеќе од 42 години, кацигата изгледа и доста сочувана, што неможеше тогаш да се каже за лицето на тогашниот шампион од Австрија, Ники Лауда кој возеше во болидот на Ферари.

Дел од Ф1 фанатиците за оваа фотографија тврдат дека не е автентична од кацигата на Ники Лауда, сметајки дека ова е реплика на некоја компанија блиска до Ф1, со намера да ја долови вистинската слика за една ужасна несреќа во минатото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакинен ја посочи најголемата грижа на Фетел – таа доаѓа од неговиот табор

ВИДЕО: Ферари уште на почетокот ја оплеска – уште на првата трка го избришаа подот со Леклер

Ботас побрз од Хамилтон во Мелбурн, Ферари под очекувањата на ГН за Австралија

Нова сезона, стари навики: Хамилтон на пол-позицијата во Австралија

Фетел повторно ги обвини во Мерцедес за „игра на умови“

Тажни вести од Ф1 утрово – почина човекот кој одбележа цела една ера во овој спорт

Tрадицијата продолжува – Фетел повторно со женско име го крсти својот болид

Предлог во Ф1: ФИА разгледува ново интересно правило за „бод повеќе“ на трките, но не за победникот

Топ вест за фановите на Шуми – се подобар е и се наоѓа во Мајорка!