(ФОТО) Одамна во Ф1 не е видена ваква тажна сцена

Иако Мерцедес доминира со Формула 1 со години, сепак има такви на кои најбрзиот октански циркус се уште им е многу интересен.

Неколку моменти по квалификациите за Големата награда на Турција, се виде најтажната сцена во Формула 1 во последните неколку години.

Имено, Макс Верстапен се скри зад ѕид во еден од тунелите и се наведна назад и беше едноставно депресивен од сè што му се случи во паркот Истанбул.

Возачот на Ред Бул беше најдобар на сите тренинзи и на првите два дела од квалификациите, но не успеа да ја освои пол-позицијата, што беше многу тешко за Холанѓанецот.

Патем, полпозиција, прва во неговата кариера, ја освои Ленс Строл со време 1: 47.765. Верстапен задоцни нешто помалку од половина секунда и ќе започне втор утре.