(ФОТО) Навивачите на Аталанта се мобилизирaа – градат болница во Бергамо

Мечот од ЛШ помеѓу Аталанта и Валенсија во Милано на кој што имаше 40.000 гледиачи се покажа како вистинска биолошка бомба за ширење на корона вирусот.

Токму Бергамо е еден од најпогдените градови во Италија каде има голем број заразени и починат

Навивачите на Аталанта пред две недели собрале 50.000 евра за помош на најзагрозените во Бергамо од коронавирус.

Главната група навивачи на клубот, „Курва Норд“ во меѓувреме повторно се ангажираше во помошта за своите сограѓани.

Со маски и ракавици дојдоа да помогнат во изградбата на привремената болница. Инаку, во Италија само вчера починаа над 700 лица како последица од компликации од коронавирус.