(ФОТО) Македонија е трета ракометна сила во Европа – на клупски план

Сакал некој да признае или не, национален спорт на Македонија е ракометот. Доказ за тоа стигна и од ЕХФ откако нашиот клупски ракомет е рангиран како трета сила во Европа, и тоа како големо признаени.

Ова доаѓа пред се на успехот на Вардар кој стана по вторпат европски шампион во рок од три години, а притоа три пати по ред настапи на завршниот Ф4 турнир во Келн.

Високиот ранкинг секако е поради Металург кој исто така беше учесник во ЛШ, но и тимот на Еурофарам Работник кој годинава ќе дебитира во елитното друштво.

Како што веќе е познато доста тоа ќе се смени во европскиот клубски ракомет од сезоната 2020/2021 година. Македонскиот ракомет има сигурно место во новата Лига на шампионите и три места во Европската ракометна лига што е големо признание за нашиот клубски машки ракомет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Осумина денес парафираа нова верност кон „работниците“

Пановски го објави списокот за ЕХФ шампионатот во Италија

Металург се засили со нов Грузиец -Кбилашвили: Доаѓам во земја во која ракометот е спорт број еден

ВАРДАР ИМА СЕ: Титула, најдобри играчи и – АСИСТЕНЦИЈА НА СЕЗОНАТА!

Директорот на Вардар за новот засилување: Иако е млад, препознавме квалтет кој очекува да доби и потврда

Европскиот шампион со ново засилување: Вардар се засили со Словенец

Голема трагедија во Полска: Ракометарка од Русија се удави во езеро

Конечно: Ракометарите на плажа на последниот меч до прва победа

Голот на Металург ќе го брани екс чуварот на Вардар