(ФОТО) Луис Хамилтон поседува две кациги кои што ги нема никој друг во Ф1

Луис Хамилтон е на добар пат да стане најуспешниот возач на Формула 1 во историјата.

Хамилтон го изедначи рекордот на Аиртон Сена по бројот на пол позиции пред неколку години, а пред неколку дена го достигна и учинокот на Михаел Шумахер по бројот на победи.

Токму поради оваа причина, успешниот Британец може да се пофали со богатство како никој друг во светот на Формула 1.

Имено, Хамилтон стана сопственик на кацигите што ги носеле Сена и Шумахер, за многумина најдобри возачи во историјата на овој спорт.

Инаку, возачот на Мерцедес досега собра 96 пол-позиции, има 91 победа и е на вистинскиот пат, а на шест трки пред крајот е во одлична позиција да стане по шестти пат шампион во Формула 1.