Формула 1 се врати – Хамилтон и понатаму доминира

Конечно фановите на Формула 1 може да бидат задоволни откако на програмата се вратија возбудувањата во „најбрзиот циркус на светот“.

На третото место се најде Ферстапен, четврти Саинс. Шарл Леклер заврши дури на 19 позицијата и тоа на средни тврди гуми, додека Фетел на 12 место.

Зад пилотите на Мерцедес, најдобро време како третопласиран потави Макс Верстапен, а цо првите пет место обезбедија уште Карлос Сајнц од Мекларен и Серхио Перез од Рејсинг поинт.

На денешниот тренинг повторно разочараа пилотите на Ферари, Леклер и Фетел кои имаа далеку од добро време.