Форбс со најнова листа на најбогати спортисти во светот

Форбс објави најнова листа со најбогати спортисти во светот, а за прв пат на врвот од оваа листа е Лионел Меси.

За разлика од минатите години, кога последното место пример во топ100 беше во вредност од 17 милиони дилари, сега тоа е 25 милиони долари.

Форбс веќе 30 години ги следи заработените пари на фудбалерите од играње и реклами, па затоа уредно ги бележи.

Топ20 најбогати спортисти изгледа вака:

1. Лио Меси 127 милиони долари
2. Кристијано Роналдо 109 милиони долари
3. Нејмар 105 милиони долари
4. Канело Алварез (бокс) 94 милиони долари
5. Роџер Федерер (тенис) 93.4 милиони долари
6. Расен Вилсон (НФЛ) 89.5 милиони долари
7. Арон Роџерс (НФЛ) 89 милиони долари
8. Леброн Џејмс (НБА) 89 милиони долари
9. Стефан Кари (НБА) 89 милиони долари
10.Кевин Дурент (НБА) 65.4 милиони долари
11.Тајгер Вудс (Голф) 63.9 милиони долари
12.Бен Ротлизбергер (НФЛ) 55.5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
13.Луис Хамилтон (Ф1) 55 милиони долари
14.Ентони Џошуа (Бокс) 55 милиони долари
15.Халил Мек (НФЛ) 55 милиони долари
16.Расен Вестбрук (НБА) 53.7 милиони долари
17.Новак Ѓоковиќ (Тенис) 50.6 милиони долари
18.Мајк Траут (МЛБ) 50.6 милиони долари
19.ФилМикелсон (Голф) 48.4 милиони долари
20.Џејмс Харден (НБА) 47.7 милиони долари