Фјури дефинитивно оди во пензија: Ова е мое конечно збогум

Светскиот шампион според ВБЦ, Тајсон Фјури, објави дека се повлекува од боксот два дена откако тврдеше дека ќе се врати за да ја заврши борбата против Британецот Дерек Чисора.

Во април, откако го победи Дилијан Вајт на стадионот Вембли, Фјури рече дека и ветил на својата сопруга дека ќе се пензионира, пред да изрази интерес да се бори со Ентони Џошуа во Англија, под услов мечот да биде бесплатен за гледање и присуство. Ветувањето дека ќе заврши две трилогии – едната со Деонтеј Вајлдер и другата со Чисора – се чинеше дека потврди дека плановите за пензионирање на Фјури се ставени на мирување.

„Голема благодарност до сите што придонесоа за мојата кариера низ годините и сега, по долги тешки разговори, конечно решив да заминам и на мојот 34-ти роденден ви посакувам на сите „добро патување““, објави тој на Инстаграм. денес.

Исходот од реваншот на Џошуа со шампионот на ВБА, ВБО, ИБФ и ИБО, Украинецот Олександр Усик во Џеда следната недела би можел да го убеди Фјури да размисли повторно.