Фитипалди се сели во возачката академија на Ред Бул

Бразилскиот возач Енцо Фитипалди денеска изјави дека ќе стане нов член на Формула 1 возачката академија на Ред Бул.

Следната година Фитипалди ќе помогне во развојот на болидите на тимовите Ред Бул и Алфа Таури.

Внукот на двократниот светски шампион во Формула 1, Емерсон Фитипалди, моментално се наоѓа на шестото место во шампионатот во Формула 2.

„Голема чест и многу важен чекор во мојата кариера е да се приклучам на семејството Ред Бул. Благодарен сум за оваа можност“, изјави 21-годишниот Фитипалди.

Бразилските медиуми минатиот месец објавија дека Алпин и Вилијамс сакале да го ангажираат Фитипалди за слична улога како таа што ја има сега во Ред Бул.

Академијата за возење на Ред Бул има 11 членови. Фитипалди претходно беше во академијата на Ферари.