ФИА изненади со одлуката за бројот на трки до крајот на сезоната

ФИА одлучи колку трки ќе се вози оваа сезона во Формула 1.

Водечките луѓе на Формула 1 одлучија оваа сезона да се возат вкупно 22 трки или една помалку од првично планираното.

Во календарот беше и Големата награда на Русија, но на 25 февруари беше одлучено да се откаже трката поради руската агресија врз Украина.

Многумина очекуваа Ф1 да најде замена за трката во септември по Големата награда на Италија во Монца, но тоа не се случи.

Фановите на најбрзиот октански циркус во светот се надеваа дека трките во Турција или Германија ќе скокнат како во времето на пандемијата на коронавирус, но тоа не беше случај.

Досега се возени пет трки, што значи дека до крајот на сезоната ќе можеме да уживаме во уште 17 трки.

Нова трка се вози за викенд во Шпанија, а моментално лидер во рангирањето на возачите е Шарлер Леклер од Ферари со 104 бодови, 19 повеќе од второпласираниот Ред Бул Макс Верстапен.