ФФМ повторно на „удар“: Клубовите се кренаа – бараат промени

ФФМ доби нов претседател, но работите никако да се стабилизираат. Иницијативниот одбор од претставници на клубови, поранешни фудбалери и судии, денеска јавно побара Законот за спорт да биде практикуван и во работата на Фудбалската федерација на Македонија.

Како што велат од одборот, Законот за спорт предвидува директно вклучување на фудбалските клубови од ПМФЛ и ВМФЛ, во самото Собрание во организацијата на директното собрание, нешто што не е моментален случај во Македонија.

„Клубовите се тие што се застапени во фудбалот, инвестираат и сакаат да бидат директни чинители во застапеноста на Собранието и одлуката на работењето на ФФМ. Се пушти едно писмо кое на различен начин се коментираше низ медиумите. Имавме состаноци, за да расчистиме што тоа значи. Бараме законите да важат подеднакво, како за клубовите, така и за федерациите. На два дена пред Собранието на ФФМ, беше обелоденето дека статутот не е усогласен со Законот за спорт. Ние клубовите се согласивме дека сакаме да има законско работење, како што тоа го прават клубовите, така тоа да го прават и Федерациите“, изјави Миле Спиркоски, претставник на клубовите во Иницијативниот одбор.

Зад оваа иницијатива досега застанаа екипите на: Брегалница, Победа, Работнички, Беласица, Пелистер, Академија Пандев, Детонит Јуниор, Кожув, Тиквеш, Плачковица, Каменица Саса, Вардар Неготино, Скопје, Партизан Обршани и Борец.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Последно инфо – што рече Лукаку за трансфер сагата со Интер

ВИДЕО: Само што почна финалето од Купот на нации во Африка – и гол!

Сите мислеа дека моментот со Роналдо бил клучен – но Де Лихт ја откри причината за трансферот во Јуве

Блесна на Копа Америка, а сега на интересен начин откри каде ќе ја продолжи кариерата

Веќе нема дилеми: По ова е јасно дека Икарди е блиску до Јувентус

Барселона го врати Валдес

И повеќе од заслужено: Мадрид му изрече казна од 250.000 евра на Рамос!

Управата на Барселона даде зелено светло: Ракитиќ и Кутињо на продажба

Мегваер е прескап, Јунајтед се насочува кон новопечениот играч на Јувентус?!