Фетел повторно ги обвини во Мерцедес за „игра на умови“

Себастијан Фетел од Ферари на денешните слободни тренинзи пред утрешните квалификации на првата сезонска трка годинава, истакна дека Мерцедес повторно игра игра на умови.

Германецот тоа им го префрлаше и минатата сезона, кога Мерцедес често знаеле да ги прикријат перформансите кои ќе ги имаат во болидот.

Овој викенд во Австралија традиционално почнува нова сезона во Формула 1, а Фетел смета дека неговите главни ривали играле повторно валкано.

Тие изгледаа супериорно, имаа многу добри перформанси, беа посилни од она што самите го наајвуваа. Веројатно повторно беа дел од некои свои игри“.

„Што се однесува до нашиот болид, имаме позитивни впечатоци, ова е тоа што сакам да го работам. Се чини дека болидот ни е на слично темпо како и во Барселона. Имаме идеја на кој начин можеме да напредуваме во квалификациите, но не знаеме што точно можат останатите екипи“, истакна Фетел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакинен ја посочи најголемата грижа на Фетел – таа доаѓа од неговиот табор

ВИДЕО: Ферари уште на почетокот ја оплеска – уште на првата трка го избришаа подот со Леклер

Ботас побрз од Хамилтон во Мелбурн, Ферари под очекувањата на ГН за Австралија

Нова сезона, стари навики: Хамилтон на пол-позицијата во Австралија

Тажни вести од Ф1 утрово – почина човекот кој одбележа цела една ера во овој спорт

Tрадицијата продолжува – Фетел повторно со женско име го крсти својот болид

Предлог во Ф1: ФИА разгледува ново интересно правило за „бод повеќе“ на трките, но не за победникот

Топ вест за фановите на Шуми – се подобар е и се наоѓа во Мајорка!

Фетел имаше несреќа при тестирањето – Германецот заврши и во болница