Фетел повторно ги обвини во Мерцедес за „игра на умови“

Себастијан Фетел од Ферари на денешните слободни тренинзи пред утрешните квалификации на првата сезонска трка годинава, истакна дека Мерцедес повторно игра игра на умови.

Германецот тоа им го префрлаше и минатата сезона, кога Мерцедес често знаеле да ги прикријат перформансите кои ќе ги имаат во болидот.

Овој викенд во Австралија традиционално почнува нова сезона во Формула 1, а Фетел смета дека неговите главни ривали играле повторно валкано.

Тие изгледаа супериорно, имаа многу добри перформанси, беа посилни од она што самите го наајвуваа. Веројатно повторно беа дел од некои свои игри“.

„Што се однесува до нашиот болид, имаме позитивни впечатоци, ова е тоа што сакам да го работам. Се чини дека болидот ни е на слично темпо како и во Барселона. Имаме идеја на кој начин можеме да напредуваме во квалификациите, но не знаеме што точно можат останатите екипи“, истакна Фетел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Доминацијата на Маркез продолжува – победи во Ле Ман и имаше комичен танц!

ФОТО: Трагедија за Макс Бјаџи – го загуби својот татко и ја објави последната фотографија

(ВИДЕО) Страшни слики од САД: Фернандо Алонсо со полна брзина се заби во ѕид

ВИДЕО: Болно до срж – момче кое полека умира, доби неочекуван подарок од Хамилтон

(ФОТО) Иџе го покажа новиот дизајн на своите автомобили – помоќни од било кога

(ВИДЕО) Уште сега предизвикува морници: Излегоа првите снимки од документарецот за Шумахер

Ферари е далеку од Мерцедес – Ботас прв, Хамилтон втор во Каталонија

ВИДЕО: Мекларен направи неверојатен превид – го прекрстија својот возач

Премиера на првиот BMW X7, новиот BMW 7 и сосема новиот BMW 8 Coupe