Фетел ја освои Канада, Хамилтон петти

686

Германскиот возач Себастијан Фетел триумфираше на трката за Големата награда на Канада и се врати на првото место во генералниот пласман во Формула 1.

Членот на Ферари беше доминантен и во квалификациите и на денешната трка и сосема заслужено стигна до 50. победа во кариерата. Токму Фетел ја направи неинтересна целата борба за првото место бидејќи беше прв од почетокот до крајот, со исклучок на периодите додека одеше во бокс.

Разочара Луис Хамилтон кој го освои дури петтото место и сега заостанува еден бод зад својот голем ривал.