Фетел испрати новогодишна желба – Ферари треба тоа да му го испорача

Себастијан Фетел верува дека доколку Ферари испорача за нијанса побрз болид оваа година, можат да го победат Мерцедес во рамноправни услови на патеката.

Тој скоро до средина од минатата сезона, имаше водство пред Луис Хамилтон, но неколкуте индивидуални грешки кои ги направи на дел од патеките, како психички да влијаеа на него и од тогаш Германецот не беше ист на патеката.

Честопати се обидуваше да најде причина во болидот, дека Ферари сепак нема доволно конкурентен болид, но сепак, тој падна на она каде требаше да биде најсилен, со менталниот склоп, каде сигурно Хамилтон е многу посилен.

Мислам дека ни треба посилен пакет. Имавме одредени наши моменти минатата година, кога имавме силен болид на трките, но имавме трки на кои и не бевме доволно добри, не бевме доволно брзи, па мислам дека тоа ја реши сезоната. Луис Хамилтон имаше неверојатен болид, па доколку Ферари испорача брз болид во новата сезона, може да се надеваме на нешто повеќе“, порача Фетел.

Тој од сезонава ќе има и нов тимски колега, бидејки Ферари го напушти Кими Раиконен, а на негово место доаѓа младиот и надежен Чарлс Леклер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ферари го победи Мерцедес надвор од патеките – Мик Шумахер дел од нивната возачка академија!

(ВИДЕО) Драма на Релито Дакар – Русин со камион прегази човек во среде пустина

Утрински потрес во Ферари – си заминува главниот?!

Формула 1 легендата во критична ситуација – повторно заврши во болница

Конечно проговори – се огласи сопругата на Михаел Шумахер: Неговата желба е…

Денес се навршуваат пет години од кобниот момент кој му го смени животот на Шумахер

Контроверза или вистина – Верстапен тврди дека Хамилтон не ја освоил титулата, туку дека..

Ќе има еуфорија кај фанатиците на Хамилтон – Браун најавува можна и спектакуларна нова трка во Ф1 календарот

Браун предвидува турбуленции меѓу Фетел и Леклер од една едноставна причина