Фетел испрати новогодишна желба – Ферари треба тоа да му го испорача

Себастијан Фетел верува дека доколку Ферари испорача за нијанса побрз болид оваа година, можат да го победат Мерцедес во рамноправни услови на патеката.

Тој скоро до средина од минатата сезона, имаше водство пред Луис Хамилтон, но неколкуте индивидуални грешки кои ги направи на дел од патеките, како психички да влијаеа на него и од тогаш Германецот не беше ист на патеката.

Честопати се обидуваше да најде причина во болидот, дека Ферари сепак нема доволно конкурентен болид, но сепак, тој падна на она каде требаше да биде најсилен, со менталниот склоп, каде сигурно Хамилтон е многу посилен.

Мислам дека ни треба посилен пакет. Имавме одредени наши моменти минатата година, кога имавме силен болид на трките, но имавме трки на кои и не бевме доволно добри, не бевме доволно брзи, па мислам дека тоа ја реши сезоната. Луис Хамилтон имаше неверојатен болид, па доколку Ферари испорача брз болид во новата сезона, може да се надеваме на нешто повеќе“, порача Фетел.

Тој од сезонава ќе има и нов тимски колега, бидејки Ферари го напушти Кими Раиконен, а на негово место доаѓа младиот и надежен Чарлс Леклер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакинен ја посочи најголемата грижа на Фетел – таа доаѓа од неговиот табор

ВИДЕО: Ферари уште на почетокот ја оплеска – уште на првата трка го избришаа подот со Леклер

Ботас побрз од Хамилтон во Мелбурн, Ферари под очекувањата на ГН за Австралија

Нова сезона, стари навики: Хамилтон на пол-позицијата во Австралија

Фетел повторно ги обвини во Мерцедес за „игра на умови“

Тажни вести од Ф1 утрово – почина човекот кој одбележа цела една ера во овој спорт

Tрадицијата продолжува – Фетел повторно со женско име го крсти својот болид

Предлог во Ф1: ФИА разгледува ново интересно правило за „бод повеќе“ на трките, но не за победникот

Топ вест за фановите на Шуми – се подобар е и се наоѓа во Мајорка!