Фетел го призна она што лебдеше во воздух деновиве: Ех да беше Михаел Шумахер сега овде..

Себастијан Фетел е блиску, на чекор да ја загуби и годинешнава титула во шампионатот, пред се поради неговата неконстантност, расеаност и во одредена мера, аматеризам во моменти кога е под притисок од конкуренцијата.

По киксот во Хокенхајм, Германецот како да не е оној истиот возач како од почетокот на сезоната, па се повеќе грешки прави, од кои и во Ферари се разочарани и изненадени, иако тоа јавно не го прокламираат.

Фетел сега заостанува 40 бодови во генералниот поредок зад Луис Хамилтон на 6 трки до крајот, а за да го стигне, ќе му бидат потребни барем две врзани победи, под услова, Хамилтон и двете да не ги заврши барем не на првите 6. позиции, за Германецот да дојде во егал ситуација.

Сега Фетел признава дека со задоволство би барал совет од Михаел Шумахер во овој момент доколку тој бил на здрави нозе.

Доколку тој сега беше здрав и меѓу нас, јас ќе побарав совет од него. Не за тоа како да возам, туку зад вистинската сцена, околу тимската работа во Ферари и Ф1 регулативите. Тој има огромно искуство од времето со Ферари“, истакна Фетел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Моќен изглед: Ферари го претстави болидот за новата сезона!

„Протекоа“ големи вести за Шумахер: Со приватен хеликоптер пренесен во вилата на Мајорка

Хорнер му даде јасно предупредување на Фетел за новиот колега Леклер

(ФОТО) Во пресрет на новата сезона – Формула 1 го доби еден од најубавите болиди во историјата на спортот

Мик Шумахер сподели интересна анегдота со неговиот татко – разговор кој се уште го памети

Ферари му испрати интересна порака на Хамилтон за новата сезона

Нова заблуда или реално очекување – Фетел тврди дека Ферари сега ги има „состојките“ да го добие Мерцедес

Победите на Дакар 2019 заминаа кај Ал-Атијах, Прајс и Николаев

Ферари го победи Мерцедес надвор од патеките – Мик Шумахер дел од нивната возачка академија!