Фетел го призна она што лебдеше во воздух деновиве: Ех да беше Михаел Шумахер сега овде..

Себастијан Фетел е блиску, на чекор да ја загуби и годинешнава титула во шампионатот, пред се поради неговата неконстантност, расеаност и во одредена мера, аматеризам во моменти кога е под притисок од конкуренцијата.

По киксот во Хокенхајм, Германецот како да не е оној истиот возач како од почетокот на сезоната, па се повеќе грешки прави, од кои и во Ферари се разочарани и изненадени, иако тоа јавно не го прокламираат.

Фетел сега заостанува 40 бодови во генералниот поредок зад Луис Хамилтон на 6 трки до крајот, а за да го стигне, ќе му бидат потребни барем две врзани победи, под услова, Хамилтон и двете да не ги заврши барем не на првите 6. позиции, за Германецот да дојде во егал ситуација.

Сега Фетел признава дека со задоволство би барал совет од Михаел Шумахер во овој момент доколку тој бил на здрави нозе.

Доколку тој сега беше здрав и меѓу нас, јас ќе побарав совет од него. Не за тоа како да возам, туку зад вистинската сцена, околу тимската работа во Ферари и Ф1 регулативите. Тој има огромно искуство од времето со Ферари“, истакна Фетел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Бизарно, чудно, но опасно – Хартли јави во боксот дека нешто од „Хало“ го удрило по кацигата

Пол-позицијата во Јапонија за Довициозо

Хамилтон може да почне да слави: Фетел казнет пред трката во САД

Фетел со среќа нека ти е – Леклер му најави дека тој нема да биде Раиконен или Баричело!

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Славниот тенисер доживеа страшна несреќа – автомобилот леташе во воздух

Хамилтон знае да ја мотивира целата екипа

Ники Лауда излезе од интензивна нега и ќе почне со рехабилитација

Михаел Шумахер е горд на својот син, Мик е нов светски шампион во Формула 3

Хамилтон и самиот во неверување: Не ми е јасно што се случува со Фетел и со Ферари