Ферстапен: Се надевав на подиум, но пресреќен сум поради победата

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен изјави дека на денешната трка во Формула 1 за Големата награда на Унгарија се надевал на место на подиумот, поради полошата стартна позиција и дека е среќен што победил како што рече луда трка.

„На почетокот се надевав дека ќе се доближам до подиумот, условите беа незгодни, но имавме навистина добра стратегија. Секогаш добро реагиравме и боксувавме во вистинско време. Мислев дека имаме добар резултат, а на крајот со спинот на патека од 360 степени победив“, изјави Холанѓанецот.

Светскиот шампион ја започна трката на Хунгароринг од десеттото место, но со добро возење, но и со лошата стратегија на Ферари успеа да ја забележи 28-та победа во кариерата.

„Беше луда трка и секако дека сум многу среќен што победивме“, додаде холандскиот возач.

Ферстапен сега има 258 поени во генералниот пласман, 80 повеќе од главниот конкурент за титулата Шарл Леклер од Ферари, кој заврши на шестото место.

Седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон од Мерцедес го освои второто место, а трката ја започна од седмата позиција.

„Се мачев на почетокот на трката и не бев сигурен дали ќе успеам да ги стигнам овие момци, но малку по малку, билансот беше добар и имав добар почеток. Сакам да им оддадам признание на мојот тим кој работеше напорно и не се откажа во ова тешко. Самото качување на подиумот, двата болида беа два пати на подиумот, тоа е посебно за нас, а Џорџ немаше среќа денеска“, изјави Хамилтон.

„Другите возачи имаат предност, но ние очигледно ја намалуваме разликата и ова е одличен начин да се оди на пауза, знаејќи дека имаме перформанси. Се надевам дека во втората сезона ќе бидеме уште подобри и ќе почнеме да борба со лидерите. Се надевав дека ќе падне дожд на крајот од трката, да се борам со Макс, но немаше доволно време“, додаде Хамилтон.

Тој оцени дека ќе се борел за победа, доколку болидот работеше како што треба во квалификациите. „Да се ​​квалификувавме подобро вчера, ако ДРС работеше, ќе бевме во борба за победа, но јас сум навистина, навистина среќен. Благодарен сум на навивачите за поддршката“, изјави Британецот.

Неговиот тимски колега Џорџ Расел стартуваше од пол-позицијата, но заврши трет по проблемите со гумите.

„Кога почна да врне бевме на меки гуми и на почетокот мислев дека сме во борба. Во финишот на средно тврди гуми со малку посилен дожд се мачев“, рече тој.

Расел додаде дека е среќен поради двата пласмани на подиумот за тимот.

„Одлична работа од страна на тимот. Пол-позиција вчера, двоен подиум денес, дефинитивно напредуваме и навистина сум горд на работата што ја завршивме“, изјави Расел.

Во Формула 1 шампионатот ќе има пауза од еден месец, а следната трка е закажана за 28 август во Белгија.